Difuzně otevřená vs. uzavřená stěna

 

 

 

 

 

 

http://www.drevostavitel.cz/clanek/system-difuzne-otevreny-uzavreny
http://www.drevostavitel.cz/clanek/difuzne-uzavrena-drevostavba
http://www.drevoastavby.cz/cs/drevostavby-archiv/stavba-drevostavby/konstrukce-drevostaveb/2861-difuzne-otevrena-a-uzavrena-stena-rozdil-v-rosnem-bodu

 

difuzně otevřená stěnaZ hlediska rosného bodu je poměrně velký rozdíl mezi oběma konstrukcemi. Difuzně otevřená skladba je již z principu navržena tak, aby umožňovala průchod molekul vodní páry konstrukcí. Takovou konstrukci je ale nutné dobře navrhnout s ohledem na parobrzdnou vrstvu (kašírované sádrovláknité desky, OSB desky a podobně), která musí brzdit průchod těchto vodních par z interiéru směrem do exteriéru.

Tato vrstva musí zároveň splnit přísná kritéria na vzduchotěsnost celé konstrukce. K rosnému bodu musí v difuzně otevřené konstrukci docházet v minimálním měřítku a ideálně na vnější straně konstrukce směrem do exteriéru. Po stránce stavební fyziky je třeba dobře navrhnout plášť konstrukce s dostatečně silnou vrstvou tepelné izolace na fasádě domu. Je také důležité, aby omítkový systém na fasádním izolantu měl co nejmenší difuzní odpor. Doporučuji používat pouze certifikované systémy se zárukou na ucelený systém izolantu a omítkového systému.

difuzně uzavřená stěnaV případě difuzně uzavřené konstrukce se používá na vnitřní straně konstrukce parozábrana (nejčastěji PE fólie), která zamezí průchodu vlhkosti do konstrukce a jejímu srážení uvnitř konstrukce. Nicméně i při sebekvalitnějším provedení parotěsné vrstvy je třeba navrhnout dostatečně silnou vrstvu fasádního izolantu (nejčastěji fasádní polystyren).

Tato adekvátní vrstva fasádního izolantu by nám měla pomoci v případě, že dojde k nechtěnému porušení parotěsné fólie a následnému průchodu vlhkosti do konstrukce. K rosnému bodu by v tomto případě mělo dojít maximálně na vnější straně fasádního izolantu, což zabezpečí dostatečná vrstva této izolace. Z pohledu bezpečnosti a možného vzniku kondenzace je tedy bezpečnější konstrukcí difuzně otevřená, která s průchodem vlhkosti počítá již při samotném návrhu konstrukce.

 

Cena dřevostavby

http://www.drevostavitel.cz/nastroj/cena-drevostavby

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s