Kam investovat?

Následující tabulka vás seznámí s možným zhodnocením vašeho jmění a rizikem u jednotlivých typů investic.

Investice Zhodnocení Informace (rizika)
Akcie dle schopností 20 % p.a. Pohyb cen na akciových trzích je velmi těžko předvídatelný (možnost ztrát při krátkodobém aktivním obchodování). Z dlouhodobého hlediska zhodnocování cca 20 % p.a.
Diamanty azlato 3 – 10 % p.a. Rizika jsou minimální – i v dobách krizí jsou diamanty a zlato považovány za jistou investici (dochází k minimálním výkyvům cen). V posledních letech přesto dochází k růstu až 10 % za rok. (Větší diamanty až 30 %.)
Investice do sebe neocenitelné Většina rizik spojená s investicemi do vašeho osobního růstu závisí pouze na vás samotných – pokud např. nedokážete dané informace vstřebat, byla vaše investice zbytečná.
Komodity 20 % p.a. (možné až stovky procent) Komodity patří k velmi rizikovým investicím a pro investování je nutné mít k dispozici mnoho informací. Mnoho začínajících investorů na komoditách tratí, ovšem cca 15 % z nich může své jmění zhodnocovat o stovky procent měsíčně. Komoditní fondy dosahují 20 % p.a.
Nákup internetových projektů dle schopností Úspěch internetových projektů většinou zcela závisí na schopnostech a úsilí majitelů. Při minimální snaze může být vaše investice zcela znehodnocena a naopak.
Nemovitosti 5 – 10 % p.a. Při dobrém výběru nemovitostí se roční zhodnocování ceny může blížit 10 %. Pokud budete mít šťastnou ruku (nebo správné informace), může se jednat i o desítky procent. Hlavními riziky jsou problémoví nájemníci a špatný stav nemovitostí.
Penzijní připojištění 3 – 5 % p.a. Jedná se o investici do stáří a hlavním rizikem je, že nevíte, jak na tom ve stáří budete vy a celé zřízení okolo vás. Penzijní fondy podléhají státnímu dozoru.
Podílové fondy 3 – 15 % p.a. Zhodnocení vašich financí u podílových fondů značně závisí na typu fondů. Zatímco dluhopisové fondy jsou téměř bezrizikové a jmění úročí cca pěti procenty ročně, akciové či indexové fondy se mohou pohybovat okolo 15 %. S velkými zisky však souvisí i velké výkyvy a možnost ztráty při nezkušenosti managementu fondu.
Spekulace s doménami dle schopností Pokud budete schopné doménoví spekulanti, může se vám investice vrátit zhodnocená o tisíce procent. I riziko závisí na vás – pokud nedokážete odhadnout trh, proinvestujete své peníze zcela zbytečně.
Spořící účty 3 – 4 % p.a. Riziko spořících účtů je minimální – v některých bankách jsou však kvůli nízkému úroku a inflaci vaše peníze spíše znehodnocovány.
Stavební spoření 3 – 6 % p.a. Riziko stavebních spoření je minimální – je však důležité si ohlídat podmínky obdržení státního příspěvku (výše vašich vkladů a délka spoření 6 let), abyste dosáhli efektivního úročení 6 % p.a.
Termínované vklady 0,10 – 5 % p.a. Riziko termínovaných vkladů je minimální – většina z nich se však kvůli nízkému zúročení a inflaci nevyplatí. Vhodná částka pro investici je více než 100 000 Kč.
Vkladní knížky 0,10 – 3 % p.a. Riziko vkladních knížek je minimální – kvůli nízkému zúročení a inflaci se však nevyplácí. Vhodné pouze pro dlouhodobé uložení jmění.
Založení firmy dle schopností Založení firmy je tou nejvýnosnější investicí, co můžete udělat, ovšem pokud si vše řádně nerozplánujete a nezařídíte, může se jedna o velkou ztrátu.
Životní pojištění 3 – 6 % p.a. Kapitálové životní pojištění je kombinací pojištění pro případ smrti a spoření. Nejedná se o spoření efektivnější než jiné varianty, ale jako pojištění s finančním bonusem je to velmi výhodné. Risk je minimální.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s